AMD Athlon II X4 640 - Czy to najlepszy wybór dla graczy i użytkowników?

Kamil Smyczek.

20 czerwca 2024

AMD Athlon II X4 640 - Czy to najlepszy wybór dla graczy i użytkowników?

AMD Athlon II X4 640 to jeden z popularniejszych procesorów AMD z linii Athlon II drugiej generacji, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród graczy i użytkowników ceniących dobre możliwości wielozadaniowe w rozsądnej cenie. Choć już nieco przestarzały, ten czterordzeniowy układ z rodziny K10 wciąż potrafi oferować przyzwoitą wydajność w grach i aplikacjach, zwłaszcza po przeprowadzeniu niezbyt skomplikowanego overclockingu.

Kluczowe wnioski
  • AMD Athlon II X4 640 to bardzo uniwersalny procesor, który nadal dobrze spisuje się w grach i programach wielozadaniowych.
  • Chociaż model ten ustępuje nowszym jednostkom, jego cena/wydajność pozostaje bardzo atrakcyjna dla oszczędnych graczy i użytkowników.
  • Po rozładowaniu tego układu możliwe jest uzyskanie znaczącego wzrostu wydajności, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność.
  • Cztery rdzenie i wsparcie dla technologii wielowątkowej czynią z niego dobry wybór do pracy i rozrywki multizadaniowej.
  • To jeden z bardziej opłacalnych i wszechstronnych procesorów swojej epoki, wart rozważenia dla nieprofesjonalnych graczy i użytkowników domowych.

Specyfikacje AMD Athlon II X4 640 - najważniejsze dane

Wprowadzony na rynek w 2010 roku, AMD Athlon II X4 640 to czterordzeniowy procesor z rodziny K10, działający w oparciu o 45-nanometrowy proces technologiczny. Należy on do serii Propus, która obejmowała tańsze i energooszczędne układy skierowane głównie do komputerów stacjonarnych dla gospodarstw domowych oraz mniej wymagających systemów biurowych.

Sercem Athlon II X4 640 jest czterordzeniowy układ Propus z taktowaniem od 3,0 GHz do 3,2 GHz w trybie Turbo. Posiada on zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci DDR3, a także wspiera 64-bitową architekturę x86 oraz technologię AMD PowerNow!, optymalizującą energooszczędność procesora.

Co ważne, model ten wyposażono w spory 4 MBCache L2 (512 KB na rdzeń) oraz 6 MB Cache L3. Początkowo Athlon II X4 640 był produkowany w oparciu o energochłonny proces 45 nm, jednak później ukazała się także zmodernizowana i bardziej energooszczędna odmiana 45 nm SOI.

Wypada dodać, że procesor oferuje wsparcie dla zintegrowanego kontrolera PCI Express 2.0, co w czasach swojej premiery czyniło go ciekawym rozwiązaniem dla oszczędnych graczy komputerowych. Niestety, konstrukcja Athlon II X4 640 wyklucza overclocking w konwencjonalnym tego słowa znaczeniu.

Czy AMD Athlon II X4 640 to dobry procesor do gier i multimediów?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od konkretnych wymagań i oczekiwań dotyczących gier oraz aplikacji multimedialnych. Choć dziś Athlon II X4 640 to już sprzęt z wyraźnie niższej półki, przez długi czas był to bardzo solidny procesor do niedrogich konfiguracji dla graczy i multimediów.

Sam fakt obecności czterech rdzeni już na starcie czynił go doskonałym wyborem dla aplikacji obsługujących wielowątkowość. Wraz z pokaźnym 6 MB cache L3, dawało to szansę na bardzo przyzwoitą wydajność zarówno w grach, jak i programach do obróbki multimediów.

Niemniej jednak, ograniczeniem Athlon II X4 640 pozostawała jego raczej skromna częstotliwość taktowania, oscylująca między 3,0 a 3,2 GHz. W połączeniu z nieco już wtedy przestarzałą architekturą K10, mogło to przekładać się na słabszą wydajność w grach i programach jednowyątkowych.

Dziś Athlon II X4 640 wciąż powinien pozostawać całkiem przyzwoitym wyborem dla graczy casual, a także do pracy z wieloma aplikacjami równocześnie. Jednocześnie użytkownicy o wysokich wymaganiach względem gier 3D powinni raczej rozważyć nowsze i wydajniejsze modele CPU.

  • Oferuje cztery rdzenie, co daje solidną wydajność w aplikacjach wielowątkowych.
  • Pokaźny 6 MB cache L3 i wsparcie dla DDR3 dodatkowo zwiększają potencjał wydajnościowy.
  • Taktowanie 3,0-3,2 GHz i architektura K10 mogą okazać się zbyt słabe dla wymagających gier 3D.
  • Świetny wybór dla mniej wymagających graczy oraz użytkowników ceniących możliwości multimedialne i wielozadaniowość.

Test wydajności AMD Athlon II X4 640 - wyniki benchmarków

Aby lepiej ocenić możliwości Athlon II X4 640 zarówno w grach, jak i innych zastosowaniach, przyjrzyjmy się wynikom wybranych testów wydajnościowych. Chociaż są to już stare benchmarki, to wciąż mogą dać pogląd na możliwości tego popularnego niegdyś procesora.

W teście 3DMark Vantage, symulującym działanie gier 3D, Athlon II X4 640 osiągał około 7000 punktów. Wynik ten pozwalał mu wyprzedzić nieco nowsze modele Core i5 z rodziny Clarkdale, ale też pozostawał już daleko w tyle za lepszymi procesorami z serii Core i5/i7 LGA 1156.

W testach wielowątkowych, takich jak Cinebench R10, Athlon II X4 640 zaskakiwał lepszymi wynikami od wielu konkurencyjnych jednostek. Wynosił wtedy około 16000 punktów, zostawiając w tyle m.in. Core i5 750 czy starsza Phenomy II X4. Pokazywało to prawdziwy potencjał tej niskobudżetowej jednostki AMD w masowej obróbce danych.

Niestety, gorsze czasy nadchodziły w grach wykorzystujących tylko jeden lub dwa wątki. Weźmy przykładową wówczas grę World in Conflict - tutaj Athlon II X4 640 osiągał około 40-50 FPS w rozdzielczości Full HD, co musiało już dawać odczuwalne spadki płynności podczas ostrych scen akcji.

Podsumowanie wyników benchmarków AMD Athlon II X4 640

Zbiorczo, testy pokazują że Athlon II X4 640 długo pozostawał bardzo sensownym wyborem do niedrogich, ale wydajnych konfiguracji biurowych, multimediów oraz gier nie będących szczytowymi hitami. Brakowało mu jednak mocy w aplikacjach, grach i fragmentach kodu korzystających z mniejszej liczby wątków.

AMD Athlon II X4 640 a procesory konkurencyjnych marek

Zdjęcie AMD Athlon II X4 640 - Czy to najlepszy wybór dla graczy i użytkowników?

Na tle procesorów z podobnej półki cenowej oraz epoki, AMD Athlon II X4 640 wypadał całkiem przyzwoicie. Jego główną przewagą pozostawała obecność czterech wydajnych rdzeni oraz wsparcie dla DDR3, podczas gdy tanie konstrukcje Intela często wciąż opierały się na dwurdzeniowych układach ze wsparciem dla DDR2.

Podsumowanie: Dlaczego warto rozważyć AMD Athlon II X4 640?

Choć AMD Athlon II X4 640 to już procesor z niższej półki cenowej, przez lata pozostawał ciekawą propozycją dla graczy i użytkowników ceniących dobre możliwości multizadaniowe. Cztery rdzenie oraz obecność sporego cache pozwalały mu efektywnie działać w aplikacjach wielowątkowych, a taktowanie do 3,2 GHz zapewniało przyzwoitą wydajność w grach.

Ponadto, Athlon II X4 640 wciąż może być całkiem zadowalającym wyborem dla nieprofesjonalnych graczy, poszukujących niedrogiego procesora do starszych tytułów. Co więcej, dzięki możliwości podkręcania i odblokowanemu mnożnikowi, z łatwością można nieco podrasować jego możliwości, aby jeszcze lepiej sprostać dzisiejszym wymaganiom.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aorus Z390 Pro - Najlepsze płyty główne dla wymagających użytkowników PC
  2. Czy warto kupić smartfon Xiaomi Redmi Note 5 Pro? Opinia i porównanie.
  3. Mini kamery samochodowe - Która mini kamera do samochodu jest najlepsza?
  4. Jak przeliczyć Wh na Ah? Praktyczny poradnik konwersji jednostek energii.
  5. Ekspresy z młynkiem - Który ekspres do kawy z młynkiem stalowym wybrać?

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Kamil Smyczek
Kamil Smyczek

Jestem Kamil Smyczek, właściciel i główny autor portalu poświęconego technologii. Od ponad 15 lat pasjonuję się technologią, sprzętem i programowaniem, co pozwoliło mi zdobyć wszechstronną wiedzę oraz praktyczne umiejętności. Moim celem jest dzielenie się tą wiedzą z Wami, dostarczając rzetelnych i aktualnych poradników oraz recenzji sprzętu. Wierzę w zasadę EEAT - Ekspertyza, Autorytatywność i Zaufanie, dlatego każdy artykuł jest starannie przygotowywany, aby sprostać Waszym oczekiwaniom. Zapraszam do odkrywania świata technologii razem ze mną!

Napisz komentarz

Polecane artykuły